Ako sa živiť priamo hraním hier?

V tretej časti článku o povolaniach súvisiacich s videohrami si ukážeme tie pre deti najpríťažlivejšie. Veď kto by nechcel celé dni len sedieť, hrať sa na počítači a zarábať tým státisíce. Alebo to nie je také jednoduché?

Táto skupina povolaní má oproti predošlým jednu zvláštnosť. Ich náplňou nie je hry tvoriť, ale hrať. V ani jednom prípade však nejde čisto o hranie pre zábavu – k úspechu je potrebné množstvo driny, talentu a šťastia.

Asi najtradičnejším z tejto trojice povolaní je herný žurnalista. Vysnívaná práca väčšiny mladých hráčiek a hráčov. Hrať sa celý deň rozličné hry a dostávať za to zaplatené. Samozrejme realita nie je až taká dokonalá. Až na niekoľko novinárov sa totiž v našich podmienkach iba recenzovaním hier človek neuživí. Základom budúceho úspechu je začať písať recenzie už teraz. A to nie len sebe “do zásuvky”, ale uverejňovať ich, propagovať a dať o sebe vedieť druhým ľuďom. Keby však písanie nemalo dieťa v krvi, stále je tu druhá “žurnalistická” možnosť.

bowkerscover

Naopak nový fenomén, ktorý otriasol celým herným biznisom sa volá Let´s Play. Letsplayer je človek, ktorý  sa hrá, zaznamenáva to spolu so svojimi komentármi na kameru a potom zdieľa na Youtube. Ak to robí zaujímavo, môžu ho sledovať stovky až milióny ľudí. Vďaka reklamám na Facebooku sa tým dá celkom slušne zarobiť. Môže sa to na prvý pohľad zdať ako vratká kariéra, no fakt je, že pri tvorbe videí a práci s komunitou sa dieťa o filme, novinárčine a práci s ľuďmi veľa naučí.

maxresdefault

Posledné, a pre mnohých to najťažšie uchopiteľné povolanie spájajúce sa s hraním, je profesionálny hráč. Áno, existuje rozrastajúce sa športové odvetvie, ktorému sa hovorí e-športy, alebo progaming. Podobne ako v šachu sa však súboj neodohráva na trávniku, ale pri stole s počítačom, kde dochádza k súboju taktiky a reflexov, z ktorého si víťazi môžu odniesť veľké sumy, napríklad 18 000 000$.

zw82su3tcdzpi9u1wzbi

Popularita profesionálneho e-športu stúpa a je nepochybné, že tento trend bude pokračovať. Pokiaľ by o podobnej kariére snívalo vaše dieťa, netreba mu brániť, no zároveň mu treba vysvetliť, že to znamená (tak ako v každom inom profesionálnom športe) množstvo obmedzení ohľadom stravovania, telesných tréningov a cvičenia, ale hlavne hrania jednej či dvoch hier dookola celé roky, a to všetko bez istoty výhry.

Videohry sa stali bežnou a plnohodnotnou súčasťou dnešného sveta a mnohým ľuďom dnes zabezpečujú živobytie. V článkoch sme si predstavili len povolania, ktoré priamo súvisia s hrami, no keďže hry často tvoria veľké spoločnosti so stovkami zamestnancov, pri troche šťastia si každý mladý človek poradí. Ani vtedy, ak by si nevedel predstaviť ani jednu z menovaných oblastí nemusí zúfať.

Stále je dosť povolaní, ktoré síce nie sú priamo spojené s hrami, ale herné spoločnosti by sa bez nich nezaobišli. Patria medzi ne pozície ako HR (ľudské zdroje), asistenti, finanční analytici, marketéri, strihači, zvukoví majstri, ale aj herci, režiséri a v poslednej dobe aj vedci. Nebráňte preto dieťaťu, ak by chcelo naštartovať kariéru v hernom biznise. Skúste ho radšej správne nasmerovať.

 

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).