+ Plusy
  • nízka cena za skvelý zážitok
  • krásne obrazové a zvukové spracovanie
  • originálne, autentické dobrodružstvo
- Mínusy
  • neurčitosť hry nemusí sadnúť každému
žánre
vek

Botanicula, krásne dobrodružstvo v lese

Česká hra Botanicula je už síce staršia, no na kráse jej to neuberá. Jej na prvý pohľad detská grafika je živým umeleckým dielom, ktoré môže pritiahnuť aj nejedného rodiča. Napriek tomu, či práve preto, je však miestami zvláštne komplikovaná.

Hráč v Botanicule ovláda rozličné lesné stvorenia, napríklad halúzku, hríb či semienko. Celá táto skupinka hrdinov sa spoločne snaží nastoliť harmóniu v krajine plnej nezvyčajných stromov a ich ešte nezvyčajnejších obyvateľov. Príbeh je, podobne ako ostatné prvky, silne abstraktný, a tak sa dá interpretovať rôzne, deťom sa však bude veľmi páčiť. Nepriateľov predstavujú napríklad rozličné pavúkom podobné stvorenia. Aj keď pojem nepriateľ im príliš nepristane – sú skôr prekážkami či súčasťou hádaniek, ktoré treba vyriešiť. Postavičkám tu nehrozí žiadna smrť a ani ony nemusia nikoho zabíjať. Hra tak síce dokáže vzbudiť napätie, no je nenásilná, čo mnohí isto ocenia.unnamedBOT

Veľkým plusom hry je okrem jej prenádherných animácií aj fakt, že komunikuje len prostredníctvom gest a obrázkov. Je tak vhodná napríklad aj pre menšie deti, ktoré ešte nedokážu čítať, či dokonca pre nepočujúcich. To však neznamená, že audio stránka je zbytočná, naopak, zvuky lesa výborne dopĺňajú atmosféru čarovných stromov. Skrátka, po estetickej stránke ide o krásny počin, na ktorý je často poukazované v debate o tom, či sú hry skutočne umeleckými dielami.

Niekedy sa však zdá, že autori až príliš stavili na abstrakciu, a to hlavne pri nastavovaní obtiažnosti prekážok. Zadania sú síce pomerne zrozumiteľné, no ich splnenie sa niekedy zúži na nešťastné klikanie kde-tade po obrazovke. Nie je tak nezvyčajné, že hráč s postavičkami zúfalo behá z jednej časti do druhej a radšej si pozrie videonávod, ako by mal zdĺhavo prichádzať na riešenie. Ktovie, nakoľko to bol autorský zámer, ktorý podnecuje detskú predstavivosť, a nakoľko iba nešťastná voľba. Na druhej strane, pobehovanie po esteticky úchvatnom svete neomrzí len tak ľahko.yoohoo_botanicula_2560

Na dokončenie hry je hlavne pre obtiažnosť niektorých hádaniek potrebný pomerne dlhý čas, a tak je isté, že hra je zábavou na viac večerov. Ovláda sa jednoducho, pomocou myši na počítačoch a dotykom prstov na tabletoch s Androidom a na iPadoch. Navyše, keďže ide o staršiu hru, dá sa zohnať za veľmi rozumnú cenu.

Botanicula bola svojho času označovaná aj za experimentálnu hru, no jej štýl je dnes už bežne napodobňovaný. Napriek tomu však doteraz patrí k žiarivým príkladom toho, ako skúsiť niečo nové, niečo veľkolepé a zároveň krásne jednoduché. K hraniu pre deti je určite veľmi vhodná, a to aj pre tie najmenšie, ktorým rodič môže vysvetľovať abstraktné dianie na obrazovke a pridávať tak vlastný príbeh. Neurazí však ani pubertiakov, ktorí ocenia komickú roztomilosť a naivitu postáv. A nakoniec, zabaviť môže aj samotného rodiča, ktorý príliš skúseností s hrami nemá, no má rád umelecké diela. Lebo presne tým Botanicula je. Síce nie dokonalým, ale určite zaujímavým umeleckým dielom.

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).