+ Plusy
  • výborný štart na zoznámenie sa s programovaním
  • edukatívna hra nenásilným spôsobom
- Mínusy
  • technické problémy pri slabších počítačoch
  • hre chýba pútavý príbeh
platformy
žánre
témy
vek

CodeCombat – počítačová hra, v ktorej sa vaše deti naučia programovať

Ak vaše deti milujú počítačové hry a chceli by sa raz venovať informačným technológiám, určite by mali vyskúšať CodeCombat.

CodeCombat je veľmi podarená kombinácia webového kurzu programovania a počítačovej hry. Na poli edukačných hier doteraz nebolo vytvorené nič podobné v zmysle rozsahu a celkovej kvality vizuálneho spracovania.

Osobne využívam CodeCombat na kurze pre deti, ktorý vediem, a deti si ho obľúbili hneď, ako sme s ním začali pracovať. Na jednej strane sa hrajú, na druhej popri tom rozvíjajú algoritmické myslenie.

01

Podstatou je fantasy svet

Celá hra je zasadená do fantasy sveta, v ktorom bojujú rytieri s rôznymi obludami a snažia sa tak ochrániť kráľovstvo. Každé dieťa si vyberie svojho hrdinu a programovací jazyk, ktorý sa chce učiť. Hrdinovi vždy pred dobrodružstvom môže nakúpiť nové vybavenie (meče, kúzelné knihy, brnenia) a toto vybavenie zároveň ovplyvňuje rad príkazov, ktoré môže využiť na vyriešenie programátorského problému.

Každá úloha je postavená tak, že hrdina sa nachádza v nejakej konkrétnej situácii. Napríklad sa snaží utiecť z temného hradu, snaží sa ochrániť dedinčanov pred útokom zlobrov alebo zachrániť zajatcov z nepriateľského tábora. Vyhrá len vtedy, ak naprogramuje svojho hrdinu tak, aby správne zareagoval na danú situáciu. Za víťazstvo získava odmenu v podobe herných mincí, nových predmetov a levelov.

02

Každá z kampaní v hre je zameraná na iný typ problémov. Tie sú stále zložitejšie, ako sa hráč posúva ďalej. Prvá z nich je napríklad zameraná na jednoduché pridávanie sekvencie príkazov a cyklov. Prvú časť dokážu prejsť s menšou pomocou aj 8-ročné deti. V ďalších kampaniach pribúda práca s podmienkami, premennými a ďalšími konceptmi z oblasti programovania. Staršie deti si s úlohami väčšinou poradia bez väčších problémov, ale občas im treba poradiť. Pravdepodobne dokážu problém vyriešiť aj sami, len im to bude dlhšie trvať. Hra je však dostatočne motivujúca nato, aby ju vzdali. Pre každú kampaň je vytvorená mapa, na ktorej sú zobrazené jednotlivé dobrodružstvá/úlohy, ku ktorým sa hrdina postupne dostáva.

Veľmi zaujímavým prvkom sú výzvy pre viac hráčov, pri ktorých súperia dvaja študenti o to, kto vyhrá v danej situácii na základe kreatívneho spracovania programovacieho kódu, ktorý napísal.

03

Dostupný je aj prémiový obsah

Hra/kurz funguje na princípe freemium modelu, čo znamená, že veľké množstvo obsahu a lekcií je zadarmo, ale za prémiový obsah si musí človek zaplatiť. Po zaplatení má hráč k dispozícii viac ako 40 bonusových úloh. Okrem toho sú v platenej verzii k dispozícii noví hrdinovia (rytieri, čarodejníci, lukostrelci), video návody, mailová technická podpora a 3 500 herných mincí každý mesiac. Cena je 9,99 dolárov za jeden mesiac prístupu k bonusovému obsahu.

04

Osobne som sa pri hraní hry zabavil a veľa naučil. Jednotlivé úlohy neboli príliš ťažké, ale boli vždy výzvou. Vizuálne spracovanie a aj spracovanie a forma jednotlivých úloh sú naozaj kvalitné. Mínusom sú technické problémy, ktoré sa vyskytnú na slabších počítačoch, čo je zároveň obmedzenie pre väčšie využívanie tejto hry na slovenských školách. Celú hru by mohol oživiť ešte príbeh, ktorý by z CodeCombatu spravil plnohodnotnú hru, ten však zatiaľ chýba.

Matej Held

Matej vyštudoval marketingový manažment na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Je členom Bratislavského hackerspace - Progressbar. V minulosti sa venoval viacerým rôznym projektom v oblasti webu a reklamy. Momentálne podniká v oblasti vzdelávania detí.