Finále iKid 2016 a víťazné nápady vytvorené deťmi

Podporovať inovatívne myslenie je potrebné už od detstva. To vedia aj v spoločnosti KPMG, ktorá je zakladateľom vzdelávacieho programu iKid Slovensko. Deti vo veku 10-14 rokov tu prezentujú vlastné nápady a prostredníctvom tímovej spolupráce ich menia v skutočne inovatívne výstupy. Tak sa dialo aj počas konferencie Forbes : Inovácie v biznise, kde sa konalo vyhodnotenie tohto celoslovenského súťažného projektu.

„Ukážme deťom, že dokážu čokoľvek. Stačí sa len rozhodnúť.”

Tak znie motto projektu a rozhodnutí pri príprave jednotlivých startupov padlo určite veľa. Dôkazom bolo 13 súťažiacich tímov predvádzajúcich nápady, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani skúsení podnikatelia.

Žiaci základných škôl, ktorí sa zúčastňujú programu iKid Slovensko, absolvujú množstvo inšpiratívnych workshopov – napríklad aj s už zabehnutými startupmi ako Sli.do,  Learn2CodeTageme, či s ľuďmi z The Spot a Startup Studio. Na konci každého polročného programu je potom pripravené veľké finále nazvané iKid Startup Awards, inšpirované známym odovzdávaním dospeláckých “startup Oscarov”.

Mladí inovátori počas 6 mesiacov pracujú na svojich navrhnutých projektoch a môžu sa tak sami presvedčiť, že pripraviť dobrý projekt nie je vôbec jednoduché. Pod vedením učiteľov a mentorov z biznis prostredia napredujú a vymýšľajú, ako bude ich finálny projekt vyzerať.

Na začiatku je potrebné identifikovať problém a prísť s návrhom jeho riešenia. Rovnako netreba zabúdať na zadefinovanie cieľovej skupiny, prieskum trhu a prispôsobenie výrobku miestnej komunite. To sa mnohým skutočne podarilo, čomu nasvedčoval aj záujem veľkých firiem o navrhnuté nápady.

 

 

  1. miesto – WASHDOG (ZŠ Park Angelinum, Košice)

Tento projekt zaujal svojím praktickým využitím a presným zacielením na skupinu zákazníkov. Tou sú majitelia psíkov, ktorí po návrate z prechádzky v nepriaznivom počasí mnohokrát bojujú so svojimi štvornohými miláčikmi. Washdog – vanička pre psov určená na umytie a následné vysušenie labiek – je skutočne dobrým riešením tohto problému.

 

  1. miesto – COAT HANGER (ZŠ R. Dilonga, Trstená)

Žiaci zo ZŠ R. Dilonga v Trstenej, ktorí sa minulý rok umiestnili na 1.mieste, rovnako mysleli na praktické využitie svojho výrobku. “Snažili sme sa vytvoriť niečo na každodenné použitie. Preto sa náš tím nazýva Level up, lebo chceme z praktických vecí spraviť niečo o level vyššie”, zhodnotil snahu tímu, Erik, jeden z jeho členov. Vyhrievací vešiak má dvojaké využitie. Môže sa použiť v zime na vyhriatie oblečenia a v lete na jeho rýchle vysušenie v prípade nepriaznivého počasia.

 

  1. miesto – SMART BIKE (ZŠ M.R.Štefánika, Ivánka pri Dunaji)

Napokon tím, ktorý okrem tretieho miesta získal aj cenu KPMG, svoj výrobok zameral na šport. Ide o mobilnú aplikáciu a automatický samoobslužný stojan určený pre cyklistov. Podľa slov jedného člena tímu, Martina, svoj výrobok vybrali preto, lebo cyklodoprava je na Slovensku veľkým problémom. Ich cieľom je vidieť výsledok svojej práce a zároveň podporiť cyklistiku na Slovensku. Tým by sa zlepšila aj celková ekológia prostredia.

 

Zahanbiť sa ale nedali ani ďalšie tímy. Nabíjačka, ktorá sa nabíja počas chôdze, senzor vlhkosti kvetín v domácnosti, aplikácia pre alergikov, v ktorej si môžu vytvárať vlastný jedálniček a vyberať z ponuky v reštauráciách, nákupný košík so skenerom poskytujúcim presné informácie o tovare, multifunkčný kožený peračník, inteligentná lavička ktorá zo slnečného žiarenia vytvára elektrickú energiu či palička prvej pomoci určená pre starších ľudí – aj takto vyzerali inovatívne projekty školákov.

 

Motivácia zvíťaziť bola skutočne veľká. Prvé tri víťazné tímy boli patrične ocenené – hlavná cena predstavovala cestu do írskeho Dublinu, kde tím bude prezentovať svoj startup na veľkom pódiu počas gala večera StartupAwards.sk.

Pred vyhodnotením sa účastníkom prihovorili írska veľvyslankyňa na Slovensku, Anne-Marie Callanová a zakladateľ spoločnosti iKid, Kenneth Ryan. Ten mladých ľudí motivoval k ďalším snahám zlepšovať sa, ale zároveň spomenul potrebu myslieť srdcom, aby sa technológie nestali jediným podstatným lákadlom a motiváciou do budúcnosti. Rozhodovanie nebolo vôbec jednoduché. Startupy hodnotila porota v zložení Michaela Jacová, Lucia Šicková, Martin Kováč a Tomáš Rosputinský.

 

Je výborné, že aj na Slovensku majú mladí ľudia priestor rozvíjať svoju kreativitu a prichádzať so zaujímavými nápadmi, ktoré ich môžu výrazne posunúť vpred. Podľa predpovedí do roku 2022 by počet účastníkov zapojených v tomto projekte mal narásť na 1000 detí a 200 zrealizovaných nápadov. Slovensko teda čaká sľubná budúcnosť a to práve vďaka inovatívnym projektom vytvorených deťmi 🙂

Anna Mária Brijaková

Anna Mária je študentkou Informačných štúdií na Univerzite Komenského v Bratislave. Vo svojom voľnom čase rada číta, objavuje nové veci v informačnej sfére a taktiež krásu umenia v akejkoľvek podobe.