+ Plusy
  • v slovenčine
  • zaujímavá herná mechanika premeny na ducha
- Mínusy
  • mladších hráčov môže frustrovať náročnosť a starších odplašiť svojský príbeh
platformy
vek
Kde si môžete hru kúpiť
Steam

Riešte logické hlavolamy v Ghostory, videohre vyrobenej na Slovensku

Táto hra na vás prehovorí v slovenčine a tam jej prekvapenia nekončia. Dokážete uniknúť z jaskyne plnej logických hádaniek a náročných hlavolamov?

Názov v spojení s duchmi môže mylne napovedať, že pôjde o strašidelnú hru. Odkazuje však na schopnosti hlavnej postavy, ktorá sa dokáže ľubovoľne zmeniť na ducha. Takto môže cestovať cez steny ale aj lietať v priestore. Hráči si vďaka tomu vedia pozrieť nadchádzajúce prekážky a naplánovať svoj postup.

Ghostory je mix medzi skákačkou a hlavolamom. Texty sú plne v slovenčine a preto sme radi, že po dlhej dobe môžeme odporúčať nejakú videohru aj hráčom, ktorí neovládajú cudzí jazyk.

 

ghostory

Prínos pre dieťa:

Zmeniť sa na ducha a vedieť prejsť cez stenu môže byť užitočné. Hlavný hrdina však musí do cieľa dostať aj svoj ruksak, na ktorý sa táto schopnosť nevzťahuje. Žáner tým získava nový rozmer. Z hernej mechaniky premeny na ducha vychádzajú všetky hlavolamy a pomerne vyvážene naberajú na obtiažnosti. Veľká časť úloh vyžaduje správne načasovanie a aspoň štipku postrehu.

Svojím humorom a jednoduchou zápletkou Ghostory apeluje skôr na mladších hráčov (~8r.), no svojou obtiažnosťou je určená pre staršie publikum. Táto nevyváženosť môže spôsobiť, že mladší síce budú nadšení, že hre rozumejú, no frustrovať ich bude relatívne vysoká náročnosť. Na druhej strane tak Ghostory môžu hrať súrodenci rôzneho veku a navzájom si vypomáhať. Pri riešení rôznorodých úloh zahrňujúcich posuvné plošiny, páky a ukryté kľúče sa takáto pomoc zíde.

Čo hra rozvíja:

Logika

pri riešení hlavolamov treba konštante zapájať logické myslenie

Reflex

Ghostory z časti spolieha aj na šikovnosť hráčov a ich rýchle reakcie

Plánovanie

možnosť prezrieť si rozvrhnutie prekážok vo forme “ducha” pomáha hráčom naplánovať si postup

Námety na diskusiu:

Je jazyk užitočný?

Ako využili mladšie deti svoje schopnosti čítania pri získavaní informácií v hre?

Načasovanie

Ako si správne rozvrhnúť svoje činnosti tak, aby všetko dopadlo podľa plánu?

Počet hráčov: 1

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.