+ Plusy
  • obsah vhodný aj pre menšie deti
  • široké množstvo farmárskych aktivít
  • veselé animované spracovanie
- Mínusy
  • výrobu materiálu sprevádza dlhé čakanie
  • „nekonečná hra“ bez pevného cieľa či možnosti prehry
platformy
žánre
vek
Kde si môžete hru kúpiť
AppStore Google Play

Hay Day – postarajte sa o vlastnú farmu

Hay Day ponúka možnosť starať sa o vlastnú farmu. Hráči pestujú plodiny, chovajú zvieratká a neskôr sa stratégia presunie až na konečné produkty: jedlo a oblečenie.

Po zrenovovaní stodoly sa otvoria možnosti sadiť prvé plodiny alebo chovať kuriatka, z ktorých v hre získame vajíčka. Tie budú na našej farme časom rôznorodejšie, ako aj väčšie do počtu a tiež bude čoraz zložitejšie aj spracovanie produktov z týchto zdrojov. Na farme pribudne piecka na výrobu chleba, ale aj rôznych zákuskov. Mliekareň na výrobu syrov, masla a smotany, využiteľných pri pečení koláčov, sušienok a ďalších potravín.

Úspech v sebe skrýva stratégiu a hlavne manažovanie zdrojov. Sčítavanie, odčítavanie a násobenie pomôže pri plánovaní, no nie je nevyhnutné. Pozemok je nutné odlesniť, močiare vysušiť a niektoré skaly zase odpáliť dynamitom. Začnú vás navštevovať aj susedia a kupovať si rôzne výrobky. Neskôr sa o vaše produkty budú zaujímať aj veľkoodberatelia ako školy či reštaurácie. Každý úkon vám prinesie skúsenostné body, zvyšujúce level farmy. S ním prichádzajú nové možnosti stavby, väčší dopyt a nutnosť rozširovať sklady.

Ak ste niekedy hrali FarmVille, budete mať jasnú predstavu o cieľoch v Hay Day.

Jedno posedenie pri hre nezhltne veľa času, ale dlhodobo je pre úspech nutné sa k nej pravidelne vracať, čo ovplyvní rýchlosť postupu. Je tu tiež množstvo dekorácií, ktoré žiadnym spôsobom neovplyvnia efektivitu produkcie, no je možné si nimi farmu vyzdobiť.

Podľa vývojárov je hra vhodná od 13 rokov, vizualizáciou však bude bližšia aj mladším ročníkom. Všetky zvieratká, napríklad aj prasiatka, na farme ostávajú, konkrétne ich cyklus ma naozaj pobavil. Na začiatku je prasiatko hladné, sedí na zemi, je vychudnuté a otvára papuľku, na ktorú si neustále ukazuje, po nakŕmení chodí v ohrádke a vrtí chvostíkom. Nad jeho hlavou sa objaví merač času, koľko bude táto fáza trvať. Keď sa neskôr k ohrade vrátite, zistíte, že sa prežralo natoľko, že nôžkami nedočiahne ani na zem, vtedy je načase ho poslať do sauny, odkiaľ vylezie schudnuté a hladné, ale aspoň sa opäť môže hýbať. A zo sauny vám vypadne slaninka.

hay day 1

Po dosiahnutí 30. levelu sa odomkne možnosť písať si s ostatnými hráčmi, v nastaveniach je možné správy zablokovať, avšak chýba možnosť vypnúť nákupy v aplikácii. Hráči si časom vypomáhajú, obnovujú zoschnuté stromy, predávajú si navzájom suroviny a spoločne plnia objednávky. Aplikácia je momentálne preložená do 17 jazykov, samozrejmosťou je angličtina, no chýba tu slovenský alebo český jazyk, čo môže byť bariérou pre mladšie ročníky, ale forma pokus –omyl je alternatívou.

Menšie deti by sa mali hrávať zo začiatku s rodičmi a pri starších by bolo zábavné mať dve farmy a súťažiť spolu. Časový odstup medzi vstupom a výstupom (napríklad žatvou alebo zberom vajíčok) ponúka dostatočne veľké okno na iné aktivity, učí deti trpezlivosti a obmedzuje tak možnosť vzniknutia závislosti na hre. Aj keď z dlhodobého hľadiska samotný Hay Day vyžaduje veľa stráveného času, absencia aktivity v hre nie je nijak trestaná (vaše rastliny napríklad nezhnijú, ak ich nepozbierate načas). Hra sa preto prakticky nedá ani vyhrať, ani prehrať.

V celkovom dojme ide o alternatívu slávneho tamagoči, hra rozvíja koncept neustálej potreby starať sa o farmu v pravidelných intervaloch, spravovať svoje zdroje a plánovať budúcnosť. Svojou opatrnosťou v obsahu, povoleniach a taktiež estetikou pôsobí Hay Day ako bezpečná hra aj pre mladšie ročníky než odporúčaných 13, bez problémov už od 8 rokov.

 

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.