Začnite sa hýbať, tancovať a cvičiť s videohrami, druhá časť

Videohry jednoducho vytvárajú motiváciu pre rôzne inak nezáživné činnosti. Využite tento ich efekt na správny účel a rozhýbte s nimi svoje telo!

V roku 2017 sme boli svedkami stále väčšieho prepájania videohier a pohybu v reálnom svete. Išlo o rok, v ktorom sa masovo rozširovala virtuálna realita a k slovu sa znovu dostalo Pokemon GO. V tomto článku nájdete zoznam ďalších pohyb využívajúcich hier, ktoré vám možno unikli.

Pohybové hry na konzolu Nintendo Switch

Arms

(kúpite v Black Dragon store, Nintendo Store )

Hra, v ktorej uchopíte oba ovládače z konzoly Switch do pästí a predstierate, že ste jedným zo zvláštne vyzerajúcich bojovníkov. K boju používajú pružinové končatiny a klasický box je tak ozvláštnený o väčšiu vzdialenosť medzi súpermi. Pomocou pohybových senzorov hráči ovládajú rôzne úskoky a boxerské manévre, pričom trajektória jednotlivých úderov sa dá počas svojho priebehu aj zakriviť. Boj tak získava taktický rozmer. Arms je skvelá zábavka, pri ktorej sa deti vybláznia a zlepšia si držanie tela či rovnováhu.

 

1 2 switch

(kúpite v Black Dragon store, Nintendo Store )

Tento titul obsahuje množstvo minihier, zväčša pre dvoch hráčov, ktoré demonštrujú všetky možnosti konzoly Switch. Či už je to balance jóga, súťaž v dojení mlieka, reflexy testujúca hra, v ktorej chytáte čepeľ samurajského meča, alebo simulátor holenia brady s časovým limitom. Minihry do pohybu zapájajú najmä ruky a ramená, niekedy však pocítite celé telo. Rozvíjajú jemnú motoriku, reflex či výdrž. Určite sa nejedná o hru na dlhé večery,  odporúčame ju však ako doplnok k plnohodnotnejším titulom pre túto konzolu. Vytiahnuť ju môžete na každej narodeninovej párty, pretože konzola je po odpojení z elektriny napájaná vlastnou batériou a má aj prenosný displej.  

 

Tanečné hry

Crypt of the NecroDancer

(kúpite v Steam, GoG – pohybová hra s podložkou funguje iba na PC)

Netradičné prepojenie rytmickej hry s klasickou výpravnou hrou na hrdinov. Vydajte sa do podzemia, aby ste bojovali s príšerami. Všetko sa však odohráva v rytme hudby na pozadí. Ak dokážete rytmus udržať, vaše útoky sú silnejšie. Ovládať hru môžte klávesnicou, viete ju však napojiť aj na takzvanú DDR pad – podložku a ovládať hlavnú hrdinku vlastnými nohami. Titul má už pri obyčajnom ovládaní za klávesnicou povesť naozaj ťažkej hry, odporúčame ho preto skôr starším deťom.

 

Just Dance

(kúpite v Steam, XboX, Playstation, Nintendo, Black Dragon store )

Táto párty hra vyžaduje, aby ste si do mobilov stiahli aplikáciu Just Dance Controller (iOS alebo Android), ktorá počas tanca zaznamenáva vaše pohyby.

Stačí spárovať svoj smartphone s počítačom a zabezpečiť, aby boli obe zariadenia pripojené k rovnakej WI-FI sieti. Pri tejto hre sa vybláznia všetky generácie od najmenších po najstarších. Stačí držať v ruke telefón, sledovať postavu na obrazovke a pokúšať sa napodobňovať jej pohyby.

Po zakúpení hry sa na tri mesiace odomkne prístup k 200 piesňam, ďalší prístup vyžaduje predplatné.

 

Bonus

Fruit Ninja VR

(kúpite v Steam, Playstation, Oculus)

Mať doma virtuálnu realitu ešte nie je bežná vec, preto pridávame tento kúsok ako maličký bonus na koniec. Hra, v ktorej sa snažíte rozsekať poletujúce ovocie, vám je už možno známa. Vo svojej 3D virtuálnej podobe ide ale o naozajstný spaľovač kalórií a trenažér postrehu.

V prípade, že sa vám páči predstava prepájania pohybu a videohier, môžete si prečítať náš článok z roku 2016.
Tento článok vznikol v spolupráci s projektom detinanete.sk

nadacia orange

Jakub Celušák

Jakub študoval Manažment a Marketing na Univerzite Komenského v Bratislave, zaujíma sa o všetky typy hier (nie len videohry), gamifikáciu a herný dizajn. Ak by vám mal odporučiť nejakú hru, pravdepodobne by to bola nejaká z týchto: Ingress, Portal 2, FTL: Faster than Light, alebo v Česku vyrobená stratégia Original War.