Najlepšie počítačové krúžky pre malých školákov

Ak na základnej škole v novom školskom roku otvárajú počítačový, alebo nebodaj robotický krúžok, môžete si byť istí, že v ňom čoskoro nebude už ani jedno voľné miesto. Niektoré školy idú totiž s dobou a snažia sa deťom ponúknuť aktivitu, pri ktorej sa okrem zábavy dozvedia kopec užitočných vecí o digitálnych technológiách. Ak však na vašej škole takýto krúžok neexistuje, máme zopár tipov, ako nájsť deťom náhradu.

Medzi najväčšie pozitíva návštevy takéhoto krúžku patrí, samozrejme, rozširovanie obzorov dieťaťa. Existuje mnoho prípadov, keď sa talentované deti veľmi rýchlo naučili používať technológiu, a vďaka svojmu detskému pohľadu na svet dokázali prísť s originálnym prístupom, ktorý často ohúril aj skúsených profesionálov. Samozrejme, to, že vychováte 14-ročného miliardára, vám na krúžku nezaručia, ale bez prístupu k vedomostiam sa vám to nepodarí asi vôbec.

Napríklad ľudia z projektu Gamecraft s deťmi pracujú metódou gamifikácie. Ide o spôsob, keď sa na akúkoľvek nehernú činnosť, napríklad učenie alebo memorovanie, prenesie zábavnosť a návykovosť počítačových hier. Deti sa potom samy pýtajú, kedy sa už budú môcť učiť alebo počítať. Ani si to nevšimnú a v Gamecrafte ich naučia základy programovania a abstraktných konceptov potrebných pre kódovanie. Okrem toho sa môžu na workshope stretnúť s jedným z mnohých odborníkov z videoherného priemyslu, alebo sa dostať na exkurziu do vývojárskeho štúdia. To je pre deti obrovským prínosom.

gamification-word-cloud-e1381359896747

Ďalšou možnosťou je prihlásiť dieťa vo veku 8 – 12 rokov do kurzu od Learn2Code. Naučia ho tu pracovať s jednoduchým vývojárskym prostredím Scratch, používaným na programovanie hier. Scratch je niečo ako skladačka, hravou formou vám vysvetlí, ako funguje programovanie hier. Zvládajú ho aj menšie deti, takže nehrozí priveľká komplikovanosť. Aj samotné jeho vyučovanie je spravené pútavo – učíte sa z ilustrovaných návodov alebo komiksov. Pri takýchto projektoch je zaujímavé zamýšľať sa, kam to dotiahne generácia, ktorá sa už v ôsmich rokoch naučí programovať a rozmýšľať o abstraktných konceptoch. Pred pár rokmi by nám to prišlo ako sci-fi.

gamificationkk

Ďalším z krúžkov, ktoré zaujali našu pozornosť, je ITkids. Má trochu širší záber, deti a mládež od 9 do 19 rokov naučí základom ovládania rozličných operačných systémov alebo programovaniu webstránok. Keďže sa ale zameriava aj na tínedžerov, je pripravený naučiť ich aj seriózne programovacie jazyky, ako napríklad C++ alebo XHTML. Ak vám tieto skratky nič nehovoria, vôbec sa netrápte. Ich chápanie prenechajte svojim tínedžerom alebo starším deťom, ktoré s nimi nebudú mať žiadny problém. A ktovie? Možno v nich nájdu svoju záľubu a nakoniec aj povolanie.

HiRes-resized-600

A napokon, ak momentálne nemáte v pláne poslať dieťa na krúžok, jeho výučba sa dá čiastočne spustiť aj doma. A nemusíte byť pritom ani expert na IT. Stačí, ak mu napríklad zadovážite jednu z hier, ktoré ho samy naučia programovať. Napríklad veľmi milú hru Code Combat, o ktorej sa viac dočítate v našej recenzii.

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.