Robotické hračky pre deti, ktoré prinesú zábavu do vašich obývačiek

So stále klesajúcimi cenami komponentov sa na trh dostávajú pomerne lacné roboty – hračky pre deti. Pozrime sa spoločne na niekoľko z nich.

Sphero BB-8

Robot, ktorý má oficiálnu licenciu podľa posledného dielu Star Wars, sa na trh dostal tesne pred Vianocami. Jedná sa o jednoduché zariadenie, ktoré sa v zásade len pohybuje tam, kam ho nasmerujete. Vo vnútri sa nachádza iba motorček, batéria, bezdrôtový vysielač, gyroskop a magnet, ktorý mu drží hlavu na mieste – celá jeho „inteligencia“ sa nachádza v tablete. Robota môžete, okrem manuálneho ovládania, pustiť aj na „prieskum“, teda nechať ho motať sa kade tade a vydávať rôzne zvuky.

Ovláda sa, podobne ako ďalšie roboty od firmy Sphero, pomocou tabletu či smartphonu. Z osobných skúseností vieme potvrdiť, že s iPadom spolupracuje relatívne bez problémov, ale s Androidovým tabletom sa spájal na niekoľkokrát. Sphero BB-8 sa predáva za cenu okolo 150 EUR, ale pravdu povediac platíte do veľkej miery za licenciu Star Wars – na to, čo robot dokáže, je relatívne predražený a nudili sme sa s ním už po pol hodine.

 

 

PLEO rb

Pleo je oproti BB-8 podstatne drahší, ale aj podstatne pokročilejší robot. Na Európskom trhu sa ešte nepredáva, mal by sa sem však do konca roka 2016 dostať za cenu zhruba 500 EUR.

Narozdiel od BB-8 je Pleo samostatná jednotka. Jedná sa o robotického dinosaura naplneného senzormi a technikou, ktoré reagujú na hlas, zvuky, pohyb, dotyky a iné stimuly z prostredia. Môžete ho vnímať ako veľmi pokročilé Tamagoči. Pleo sa „narodí“ s náhodne vygenerovanými úrovňami vlastností ako sú odvaha, poslušnosť a životaschopnosť. Vie sa naučiť počúvať na svoje meno a reaguje na hlasové povely, spoznáva svet a objekty. Postupom času dospieva a jeho povaha závisí od toho, ako sa k nemu správate a ako sa o neho staráte. V podstate taká náhrada za psa, ktorá nežerie krmivo a keď idete na dovolenku, môžete ju vypnúť.

Pleo je síce trochu drahší, ale na rozdiel od BB-8 deti po chvíli neomrzí. Povahovo a správaním sa postupne vyvíja a nevyžaduje investíciu do drahého ovládacieho smartphonu.

 

 

Meccano MeccaNoid G15

MeccaNoid G15 bol v USA vyhlásený hračkou roka 2016. Tento 60cm vysoký robot vám bude doručený ako 600 samostatných dielov, ktoré si musíte sami poskladať. Konštrukciou trochu pripomína stavebnicu Merkur a môžete si ho vystavať do akejkoľvek podoby. Dosutpný je aj v 120cm vysokej verzii s vyše 1000 dielmi a viacerými motormi. Kvôli nutnosti skladania je určený pre trochu staršie deti, výrobca ho odporúča od 10 rokov.

V prípade, že vaše dieťa ovláda základy angličtiny, užije si s G15 podstatne viac zábavy. Robot rozpráva vtipy, má rôzne zábavné vedomosti, konverzuje, pamätá si mená a narodeniny. Výhodou je, že si ho dieťa môže samé naprogramovať aj podľa vlastných príkazov a predstáv. Pohyby robota si deti vedia tiež prispôsobiť – buď ho učia priamo hýbaním jeho končatinami, alebo robot odpozoruje a imituje ich pohyby. G15 sa dá samozrejme aj spárovať s mobilnou aplikáciou a potom programovať cez smartphone. U nás sa zatiaľ nepredáva, ale našli sme ho na poľských e-shopoch za cenu v prepočte okolo 200 EUR.

 

 

Pavol Ondruška

Zaujíma sa o videoherný priemysel ako celok, s ekonomickými a spoločenskými presahmi.