Tri bezplatné hry, ktoré fungujú ako sociálne štúdie

Zábavne strávený čas či štúdium aktuálnych spoločenských fenoménov? Zahrajte si tri hry, ktoré vám poskytnú jedno aj druhé.

Hry sú často vnímané ako príjemná výplň volného času, ktorá však nevedie k zásadnejšiemu pochopeniu toho, ako funguje svet. V lepšom prípade pretlmočia zmysluplný príbeh, alebo primäjú zamyslieť sa nad dôležitou témou. V tomto článku sa však budeme venovať hrám, ktoré gamifikovaným spôsobom objasnia spoločenské fenomény ako šírenie dezinformácií alebo teóriu hier. Všetky hry sú navyše bezplatné a môžete si ich ihneď vyskúšať!

 

The Evolution of Trust

Teória hier (game theory) je vedecké odvetvie, ktoré skúma a objasňuje interakcie medzi inteligentnými protihráčmi. Za komplikovanou definíciou sa skrýva snaha o pochopenie stratégií ľudského konania v hrách, teda súťaživých činnostiach pri ktorých platia predpísané pravidlá. Podľa čoho plánujete ďalší krok pri partii šachu, pri investovaní na burze alebo dokonca pri hľadaní partnera? Podľa čoho sa rozhodujete, či niekomu dôverovať, alebo sa mu otočiť chrbtom? Práve poslednou témou sa zaoberá hra The Evolution of Trust. Dáva hráčom možnosť postaviť proti sebe figúrky s rozličnými vzorcami správania – nedôverčivé, altruistické, podvodné – a sledovať ako sa vyvíja ich prosperita naprieč generáciami konfliktu. Tento zaujímavý expertiment vám potrvá zhruba 30 minút a pravdepodobne budete prekvapení jeho výsledkom. Že by nakoniec dobré správanie naozaj bolo prospešné pre všetkých?

trust

 

We Become What We Behold

“Keď hľadíš do priepasti, aj priepasť hľadí do teba.” povedal Friedrich Nietzsche, o vzájomnom ovplyvňovaní subjektu a objektu – teda pozorujúceho a pozorovaného – sa však hovorí odveky. Kto sa na dovolenke v zahraničí občas nezamyslel, akokoľvek iracionálne, či mu práve nehrozí teroristický útok, keďže o takomto dianí dostáva informácie vo všetkých dôležitých médiách? A práve o vytváraní mediálneho obrazu a jeho vplyve na verejnosť je hra We Become What We Behold. Predstaví vám vzorku populácie a vy z nej fotoaparátom zachytávate ľudí, ktorých správanie považujete za podstatné. Usmiati, dobre spolunažívajúci občania však nikoho nezaujímajú, treba zachytiť drámu, aj keď je občas umelo vytvorená. Týmto postupom čoskoro viete polarizovať celú spoločnosť, podobne, ako sa to občas deje aj v reálnom svete. Simulácia We Become What We Behold je zaujímavá ako vzorová štúdia a pomôže vytvoriť si odolnosť voči často vykonštruovaným mediálnym témam, napríklad keď treba pred voľbami rýchlo niečím postrašiť. Hra vám zaberie asi 15 minút.

 

behold

 

Bad News

Ako fungujú konšpiračné médiá a stránky plné hoaxov? Prečo sú také príťažlivé a prečo tak ľahko vyhrávajú boj s pravdou? Dozviete sa v simulátore falošných správ (fake news) – Bad News. Hra vás prevedie procesom vzniku a mechanizmami konšpiračnej stránky, ktorá má napriek svojej nízkej dôveryhodnosti a nulovému overovaniu zdrojov obrovský dosah. Pochopíte, ako obísť kritické premýšľanie vašich sledovateľov, ako ich ľahšie oklamať či podsunúť im práve to, čomu sú náchylní uveriť. Hra pôsobí aj ako prevencia a posilňuje schopnosť reflexie, pretože vysvetľuje, ako sa podobným manipuláciám brániť. Zaberie vám asi 20 minút. Úvodnou súčasťou je tréningový dotazník, ktorý preverí vašu schopnosť rozlišovať hoaxi – vrelo ho odporúčame!

 

hoax

 

Tituly prezentované v tomto článku sú dúfajme predvojom smeru, ktorým sa môže vyvíjať odvetvie počítačových hier. V tejto podobe sú totiž nielen zábavnou výplňou voľného času, ale aj spôsobom, ako do väčšej miery pochopiť súčasné poznanie sveta.

Teodor Kuhn

Teodor sa venuje štúdiu príbehov vo všetkých podobách. Má rád funkčné veci a dobrých ľudí.