Návod pre rodičov: Akú hernú konzolu vybrať na Vianoce?

Premýšľate, čo kúpiť na Vianoce svojim potomkom? Jednou z možností, ktorá zaručene poteší takmer každé dieťa, môže byť herná konzola.

Situácia na trhu s konzolami je dnes vcelku neprehľadná. Najpredávanejšie konzoly sú v niekoľkých verziách, handheldy si konkurujú rozličnými inovatívnymi prístupmi a veľké spoločnosti sa rozhodli oživiť svoje štvrťstoročie staré legendy v populárnych retroedíciách. Našťastie sú tu Vĺčatá! Prinášame vám návod, ako na Vianoce vybrať tú správnu konzolu pre vaše deti (alebo pre vás 😉 ).

 

Veľké konzoly:

Prvé si predstavíme dve najpredávanejšie konzoly PlayStation 4 a Xbox One. Hoci obe vyšli už pred troma rokmi, výrobcovia ich neustále vylepšujú a tak dnes na trhu nájdete hneď dve varianty z každej. Zmenšené verzie PlayStation Slim (cca 240 eur) a Xbox One S (cca 220 eur) ponúkajú rovnaký výkon, ako ich pôvodní súrodenci, ale v menšom balení. Verzie označené ako PlayStation Pro (cca 350 eur) a Xbox One X (cca 460 eur – ide najpokročilejsiu konzolu na trhu) majú pre zmenu lepší výkon a rozlíšenie v 4K. Pri zvažovaní týchto modelov teda zohľadnite aj rozlíšenie televízora.

ps4 slim xbox one s

 

Otázka, či si vybrať PlayStation alebo Xbox sa tiahne už 15 rokov a odpoveď na ňu nie je jednoznačná. PlayStation je populárnejšia a má širšiu ponuku hier, Xbox je často lacnejší, ale niektoré “kultové” hry naň nezoženiete. Obe konzoly však ponúkajú výborný výkon za primeranú cenu.

 

Pri nižšom rozpočte môže byť zaujímavou aj kúpa starších modelov, konkrétne PlayStation 3 a Xbox 360. Oba majú okrem nižšej ceny výhodu v širokom výbere kvalitných (a lacnejších) hier, či doplnkoch umožňujúcich, okrem iného, aj pohybové ovládanie.

ps3 xbox 360

 

Posledným, pomerne novým prírastkom do “rodiny” tradičných konzol je Nvidia Shield. Tá sa profiluje nie len ako prístroj na hranie, ale aj ako multimediálne centrum (aj keď filmy a hudbu si prehráte aj na vyššie spomínaných konzolách). Z hľadiska hier je však komplikáciou operačný systém Android, ktorý počíta s dotykovou obrazovkou. Mnohé hry tak nie sú optimalizované pre jeho ovládač.

shield nividia

Handheldy

Príručné konzoly to mali v posledných rokoch ťažké. Výkon mobilov vzrástol natoľko, že aj tie najlacnejšie smartfóny umožňujú hrať pomerne širokú paletu hier. Výrobcovia handheldov tak museli hľadať nové taktiky, ako zaujať.

Hitom roka je Nintendo Switch, ktoré prinieslo revolučné ovládanie a niekoľko možností využitia. Dá sa na ňom hrať ako na klasickej konzole pripojenej k televízoru, no šikovné ovládače umožňujú aj pripojenie na špecializovaný tablet, ktorý je šúčasťou balenia. Ovládače obsahujú polohové senzory, takže vás zabavia aj pohybové hry (podobne ako na Wii). Vývojári ešte len objavujú možnosti tejto novinky, ale v prípade Nintenda sa dá spoľahnúť na nadčasovosť ich produktov.

switch nintendo

 

O tom nakoniec svedčí aj staršia rada Nintendo DS. Tá vyšla v niekoľkých verziách, ktoré spája použitie dvoch obrazoviek, čo prináša možnosť pracovať s experimentálnymi hrami. To ale neznamená, že tu nenájdete aj klasické hity. Kúpiť môžete jednu z dvoch variánt – Nintendo 2DS (menšie rozmery) a Nintendo 3DS (možnosť 3D obrazu bez okuliarov). Obe potom okrem základného prevedenia vyšli v niekoľkých veľkostiach a výber konkrétneho typu tak závisí na preferenciách hmotnosti a rozmerov. nintendo handheld

 

Silvester Buček

Silvester absolvoval mediálne štúdiá na Masarykovej Univerzite. Je spoluzakľadateľom združenia MU Game studies, ktoré sa snaží vytvoriť prostredie na skúmanie nie len digitálnych hier v akademickom prostredí. Prvé hry hrával ešte na Sinclairi, dnes je verný hlavne počítaču. Video hry sú preňho relaxom a únikom a preto na nich oceňuje skôr atmosféru a zážitok, ako originalitu za každú cenu (aj keď sa to samozrejme nevylučuje).