Videohry, ktoré sú užitočné pre vedecké výskumy a pomáhajú liečiť

Môžete zachraňovať životy hrou? Áno, ak sa stanete súčasťou vedeckého tímu a svojou troškou prispejete k výskumu nevyliečiteľných ochorení.

Hry ako interaktívne médium niekedy spájajú zábavu a oddych s výskumom. Existujú mnohé projekty, ktoré vám dovolia zapojiť sa do liečby vážnych ochorení. Prinášame vám niekoľko takýchto príkladov, ktoré pomáhajú s diagnostikou demencie, rakoviny, či HIV.

SEA HERO QUEST

Táto adventúra vie lekárom pomôcť liečiť Alzheimerovu chorobu. Hlavný hrdina sa snaží zachrániť spomienky svojho otca. Chce mu vytvoriť album plný fotografií morských príšer, ktoré kedysi sám chytal, no zabudol na ne. Musí kvôli tomu precestovať svet a nasledovať otcove stopy v podobe očíslovaných bójí. Tie vyznačujú miesta, kde sa daná obluda teoreticky môže nachádzať. Hlavný hrdina sa pri hľadaní spolieha len na svoju pamäť. Hráč  dostane pred každou úrovňou krátky náhľad na mapu prostredia. Ak si nezapamätá konkrétnu cestu, hra ho po dlhšom hľadaní navedie správnym smerom. Tak si trénuje každý hráč svoju krátkodobú pamäť a orientáciu v priestore.

Sea Hero Quest má však aj iný účel. Bola vyrobená preto, aby vedci vytvorili databázu ľudského správania v priestore.

Hra urýchli metódy detekcie Alzheimerovej choroby, ktorá trápila aj otca hlavného hrdinu. Okrem postupného zabúdania, ľudia totiž ako prvé strácajú svoje orientačné schopnosti.

Každý hráč sa takto vlastne dobrovoľne zapojí do celosvetového výskumu. Cesty, ktorými nachádzal bóje a príšery sa uložia do databázy. Vedci potom všetky získané trasy prekryjú a  vyznačia najviac použivané riešenia. Uľahčuje to diagnostiku demencie a pomáha porozumieť procesom ľudskej pamäte v rozdielnom veku.

Hra je vhodná pre všetky vekové kategórie a je dokonca dostupná aj v slovenskom jazyku. Môžte si ju zadarmo stiahnuť pre operačné systémy Android aj iOS.

3-4a08f608f30d2ee65b62c8c58c00e47aa8fa6c00

THE PROJECTS

The projects je séria piatich logických hier, ktoré pomáhajú diagnostikovať rôzne typy rakoviny. Takto hráči pomáhajú rozlišovať rakovinové bunky od zdravých a podobne ako v predošlej hre, prispievajú výsledkami do databázy využívanej pri diagnostike rakoviny.

Úplne prvá hra, ktorá podporovala výskum rakoviny bola Cell slider. Hráči porovnávali obrázky buniek a rozlišovali tak poškodené od zdravých.

Ukázalo sa, že vďaka tejto hre boli úspešne diagnostikované mnohé prípady rakoviny prsníka.

Hra je stále dostupná online, ale už neovplyvňuje výskum.

V hre Play to Cure: Genes in space hráč skúma vesmír a zbiera čo najväčšie množstvo Alfa elementu. Môže rovnako ničiť aj asteroidy, získavať body a vylepšovať si loď na boj proti rakovine. Vesmírne objekty predstavujú rakovinové bunky pacientov zapojených do projektu. Takto hráči prostredníctvom vesmírnej naháňačky pomáhajú analyzovať dáta rakoviny prsníka.

Rakovinou prsníka sa zaoberá aj hra The Impossible Line, kde hráč hľadá genetické chyby v skutočných vzorkách. Prstom vytvára čiary okolo chybných buniek a tak ich oddelí od zdravých. Týmto spôsobom bolo úspešne spracovaných takmer 1500 vzoriek v roku 2016.

Hra Reverse The Odds zase testuje znalosti o rakovine pľúc. Odpovedaním na otázky hráč získava body a môže tak zachrániť svet farebných príšeriek pred skazou.

Tento kvíz šíri osvetu o možných rizikách vzniku rakoviny a rovnako učí, ako sa jej vyhýbať.

Posledná hra série The projects sa volá Trailblazer. Táto sa sústreďuje na rakovinové bunky v rôznych tkanivách ľudského tela. Hráč opäť porovnáva reálne snímky, kde vyznačuje poškodené bunky, alebo bunky schopné samovoľného množenia. Tailblaze sa ukázala byť najefektívnejším herným identifikátorom rakoviny.

Všetky hry výrazne podporili analýzu rakovinových buniek. Každá dáva hráčovi možnosť pomôcť vedcom pri výskume. Liečba rakoviny je veľmi náročná a čím skôr je ochorenie odhalené, tým môže byť rýchlejšie vyliečené.

PLAYFORWARD: ELM CITY STORIES

Ide o simulátor dôsledkov skúšania “zakázaného ovocia” určený pre mladistvých. Každý charakter má niekoľko ukazovateľov: prospech v škole, zdravie, šťastie, skúsenosti, popularita, peniaze a iné. Rovnako má každá postava svoj cieľ. Napríklad dostať sa na vysokú školu.

Hráč v hre dostáva rôzne otázky týkajúce sa zábavy, voľného času s kamarátmi alebo chodenia na párty či požívania omamných látok. Vždy má na výber či danú výzvu splní alebo ju odmietne. Následky sa prejavujú na merítkach a všetky rozhodnutia ovplyvňujú ďalší postup v hre. Napríklad hráč dostane možnosť vziať si drogu. Uvidí však následky svojho rozhodnutia a to ako bude ovplyvnené jeho šťastie, rodina, škola, zdravie a podobne. Stúpne mu popularita v kolektíve, cíti sa šťastný a užíva si chvíle s priateľmi. Táto otázka sa niekoľkokrát zopakuje a vždy má čoraz hlbšie dôsledky v podobe vytvorenia závislosti či dopadu na jeho kariéru.

Hra prispieva k liečbe tým, čo hráča naučí. Dáva mu možnosť rozhodnúť sa a v simulovanom prostredí vidieť následky svojho konania.

Ukazuje aj svetlé stránky spoločensky menej tolerovanej zábavy, čím neodsudzuje ani príležitostné pitie alkoholu. Sústreďuje sa hlavne na stredoškolákov. Venuje sa téme prevencii ochorenia HIV a všetkým rizikovým rozhodnutiam, ktorým mladí môžu v živote čeliť. Keďže ide o náročné témy, je vhodná hlavne pre staršie publikum. playforward-games

Záver…

Toto je stále len niekoľko príkladov, kedy vedci oslovili tvorcov hier, aby spoločnými silami bojovali proti chorobe. Získavať dáta týmto spôsobom je oveľa rýchlejšie, pohodlnejšie a zväčša sa má chuť zapojiť viac ľudí. Aj dve minúty takejto hry môžu pomôcť získať dôležité informácie, ktoré by sa inak hromadili dlhé roky. Takýmto spôsobom môžu byť porazené aj tie najvážnejšie, dokonca možno aj nevyliečiteľné ochorenia.

 

Poznáte ďalšiu hru, ktorá pomáha s výskumom v medicíne? Napíšte nám o nej do komentárov.

 

Zdroje:

http://www.sector.sk/novinka/118240/sea-hero-quest-pomozte-vedcom-postavit-sa-demencii-s-tym-co-nas-bavi-najviac.htm

http://www.cancerresearchuk.org/support-us/citizen-science/the-projects#citizenscience3

http://www.play2prevent.org/our-games/playforward-series/playforward-elm-city-stories/

Kristína Doliňáková

Kristína pracuje v oblasti počítačov a IT. Venuje sa dobrovoľníctvu a zážitkovému vzdelávaniu. Fascinujú ju hry každého žánru a zaujíma sa o ich vplyv na vývin človeka. Nemyslí si, že hranie hier je len pre deti.