Vplyv obrazovky na oči

Čo je to modré svetlo? A aké problémy s očami môžu nastať pri práci na počítači? Ako sa im vyhnúť?

Počítače a elektronika sú neoddeliteľnou súčasťou dnešného života. Je veľmi nepravdepodobné, aby sa výdobytky techniky v budúcnosti využívali menej. Preto sa rozhodne oplatí zvážiť, aký efekt môže mať počítač na oči vášho dieťaťa. Hlavne, ak ho neviete odtrhnúť od obrazovky, kde trávi veľa času.

 

Do akej miery môže byť počítač nebezpečný pre oči?

Všetkého veľa škodí. To platí aj pre nadmerné trávenie času pri obrazovkách. Rovnako ako dospelí, aj deti sú dlhodobým sedením pri počítači ohrozené tzv. modrým svetlom”, syndrómom počítačového videnia a ergonomickými problémami.

 

Modré svetlo

modre svetlo za pocitacom

Častým problémom dlhodobého pozerania sa na obrazovku je vplyv “modrého svetla”. Nie je ničím nezvyčajné, prirodzene ho vyžaruje Slnko a vďaka nemu vidíme oblohu modrej farby. Rovnako na nás pôsobí z mobilov, počítačov, či LED osvetlenia. Čím však môže byť škodlivé, ak sme mu bežne vystavení? Je súčasťou bieleho svetla, s vlnovou dĺžkou tesne pred UV svetlom (ultrafialové svetlo). To je pre nás neviditeľné. No napriek tomu môže mať veľmi nebezpečné účinky. Naše oči nedokážu efektívne blokovať “modré svetlo” tak, ako blokujú UV. Preto môže byť akékoľvek ďalšie vystavenie jeho pôsobeniu škodlivé.

Najčastejším problémom je zvyšovanie únavy očí a negatívny vplyv na spánkový režim vášho dieťaťa. Pre zrak, ako mnohí optici veria, môže byť nebezpečné zvyšovanie rizika krátkozrakosti (myopatie). Najvážnejšou komplikáciou, ktorá je spájaná s “modrým svetlom”, je rozvoj makulárnej (škvrnitej) degenerácie vo vyššom veku.

Zdravý zrak dieťaťa je možné chrániť viacerými spôsobmi. Najľahší a najrýchlejší, je priamo redukovať vyžarované svetlo z obrazovky. Existujú programy, ktoré výrazne znižujú jas a pridávajú farebný filter. Počas dňa simulujúci denné svetlo a večer pridáva odtiene teplých farieb. Tak sa obrazovka stáva súčasťou miestnosti, v ktorej sa nachádza. Dobrým príkladom je program f.lux , aplikovateľný na akékoľvek zariadenie, ktoré vaše dieťa alebo vy používate.

Ďalšou alternatívou je, ak vaše dieťa už nosí okuliare, aj možnosť zakúpiť do nich šošovky s antireflexnou vrstvou.

 

Syndróm počítačového videnia

Nazývajú sa tak viaceré problémy spôsobené prácou pri počítači. Vrátane únavy očí, ich začervenaniu, rozmazaného videnia, bolesti hlavy, ramien a veľa ďalších.

Vaše deti pred preťaženými očami najlepšie ochránite jednoduchými cvikmi. Ak dlho trávi čas pri obrazovke, určite mu navrhnite prestávku. Alebo aspoň nech uľaví očiam a pozrie sa niekde inde. Zaostrovanie na monitor je pre oči veľmi náročné. Stačí, keď približne v 20 alebo 30 minútových intervaloch dieťa pozrie na vzdialený objekt. Tak sa oči uvoľnia a nebudú dlhodobo vystavené rovnakej námahe.

 

Ergonómia

Počítačová ergonómia sa sústreďuje na redukovanie špecifických rizík spôsobených pri práci na počítači. Súvisí hlavne s držaním tela, prispôsobením stoličky a stola pre každého osobitne. Pre deti, ktoré sú stále vo vývine a rastú, je správne sedenie o to dôležitejšie. Ak budete deti viesť k dodržiavaniu ergonomických pravidiel, nechránite len chrbticu vášho dieťaťa, ale aj jeho zrak.

ergonomics

Aj kvôli týmto rizikám sa oplatí si nastaviť s vašim dieťaťom pravidlá a obmedzenia týkajúce sa času za obrazovkou. Nezáleží na tom, či je to počítač, tablet alebo mobil.

 

Originálny zdroj

Kristína Doliňáková

Kristína pracuje v oblasti počítačov a IT. Venuje sa dobrovoľníctvu a zážitkovému vzdelávaniu. Fascinujú ju hry každého žánru a zaujíma sa o ich vplyv na vývin človeka. Nemyslí si, že hranie hier je len pre deti.