Hranie bez pozerania sa na obrazovku. Aké videohry hrajú nevidiaci?

Ako ukázať empatiu zrakovo obmedzeným a vyskúšať si schopnosť orientovať sa len pomocou sluchu? Vyskúšajte si bezbariérové hry pre nevidiacich.

Vývoj herného priemyslu je veľmi úzko spojený s rozvojom grafického prostredia v hre. Mnohé videohry sa sústreďujú najmä na vizuálne podávanie informácií. Táto skutočnosť výrazne zhoršuje hrateľnosť pre nevidiacich alebo zrakovo obmedzených hráčov. Preto vám prinášame niekoľko hier, ktoré sprostredkujú nevidiacim dobrodružstvá herného sveta. Častokrát je pri nich potrebná poriadna dávka trpezlivosti a predstavivosti. Vďaka tomu by sme ich radi odporučili aj bežným hráčom. Okrem uvoľnenia očí od námahy, ktorú treba vynakladať pri pozeraní na monitor, prehĺbia empatiu voči zrakovo obmedzeným ľuďom. Preveria tiež vašu orientáciu v priestore a vyskúšate si, aké je to spoliehať sa iba na svoj sluch.

Audiohry

Tento druh hier podáva informácie len zvukovou spätnou väzbou. Keďže na ich hranie nie je potrebný zrak, často sú vhodné práve pre komunitu zrakovo obmedzených hráčov. Vo všeobecnosti sú to hry zamerané na orientáciu v priestore a rozoznávanie zvukov. Bývajú náročnejšie pre vidiace publikum, pretože sa zrak nepoužíva ako dominantný zmysel.

A BLIND LEGEND

Príbeh slepého rytiera, ktorému unesú manželku. S pomocou dcéry sa vydáva hľadať ju a na ceste za dobrodružstvom prekonáva mnohé nebezpečenstvá. A Blind Legend pripomína bežnú videohru. Hráč bojuje s nepriateľmi, poznáva stredoveký svet, pomáha ľuďom, hľadá útočiská. Jediný rozdiel je v tom, že nič z toho nie je vidieť. Hráč je pohltený v hmle. Spolieha sa na hlas rytierovej dcéry a zvuky prostredia.

Hra je dostupná na všetky dotykové zariadenia. Ovláda sa jednoduchými pohybmi prsta smerom k zdroju zvuku. Menu je nadabované, rovnako aj tutoriál (návod, ktorý na konkrétnych príkladoch “krok za krokom” názorne ukazuje postup) a každé uloženie hry alebo načítanie ďalšieho levela.

Pre dobrý dejový zážitok je potrebná pokročilá angličtina. Hra je však zvládnuteľná aj pre jazykovo menej zdatných. Stačí ovládať základné smerodajné slovíčka. Nachádza sa v nej násilie a boje, rozoberá témy rodiny, cti a spravodlivosti. Odporúčaný vek je 12+.

BLIND

Hráč je stratený v obrovskom svete bez svetla. Jeho cieľom je nájsť všetky hudobné nástroje. Postava prechádza rôznymi prostrediami, od lesa až k moru, a nie je ničím ohrozovaná. Je vedená zvukmi okolia a melódiou nástrojov.  Pohyb postavy je sprostredkovaný šípkami na klávesnici, alebo XBox 360 ovládačom.

Hra Blind je dostupná na Windows a rovnako aj na MacOS. Menu a úvodný manuál sú dabované v angličtine. Napriek tomu nie sú potrebné pokročilé vedomosti cudzieho jazyka. Blind je veľmi pokojná a oddychová hra plná hudby, vhodná pre všetky vekové kategórie, od najmladších až po tých najstarších.

nevidiaci

PRESS WHEN HEARD

Zo začiatku veľmi jednoduchá hra o rozoznávaní pípnutia. Postupne sa pridávajú ďalšie zvuky a pôvodný tón sa v nich stráca. Preto je potrebné, aby hráč pozorne počúval a nedal sa zmiasť hlukom kuchyne, ulice, či reštaurácie.

Táto online flash hra je dostupná cez ktorékoľvek zariadenie. Na jej ovládanie stačí jedno tlačidlo.

Press when heard neobsahuje žiadne násilie a nie sú potrebné ani jazykové znalosti. Touto hrou je rozvíjaná hlavne schopnosť rozoznávať zvuky prostredia a postreh. Vďaka svojej jednoduchosti nemá vekové obmedzenie.

slepi

Videohry hrateľné  zrakovo obmedzenými hráčmi

Nevidiaci často hrávajú aj hry, ktoré im nie sú prispôsobené. Ide hlavne o mainstreamové videohry s pokročilou audio spätnou väzbou. Bývajú sem často zaraďované bojové a akčné hry, ktoré pre mladších nemusia byť najvhodnejšie, napríklad GTA alebo Mortal Kombat.

Existuje taktiež modifikácia, ktorá nevidiacim pomáha s nedostatkom zvukovej spätnej väzby v hlavnom menu alebo počas hranie. Volá sa AGRIP project a umožňuje opis herného prostredia. Je voľne dostupná a aplikovateľná na širokú škálu videohier.

Rozhodne sa oplatí si audiohry vyskúšať. Možno aj vďaka nim lepšie porozumieme tomu, aké náročný je život “v tme”. 

Tento článok vznikol v spolupráci s projektom detinanete.sk

25-nadacia_logo_new

Kristína Doliňáková

Kristína pracuje v oblasti počítačov a IT. Venuje sa dobrovoľníctvu a zážitkovému vzdelávaniu. Fascinujú ju hry každého žánru a zaujíma sa o ich vplyv na vývin človeka. Nemyslí si, že hranie hier je len pre deti.